Cursul de productie muzicala / sound design pentru copii si adulti se adresează începătorilor care vor să-și însușească noțiuni de bază în domeniul producției / post-producției de studio.

Cursurile se desfășoară într-un studio profesional de înregistrări și productie audio din Bucuresti – in cadrul Band Music School.

Profesor cursuri productie muzicala

Cursurile sunt sustinute de Lector Sandu Stefan –  compozitor și producator.

Ce inveti la cursul de productie muzicala

 • Modalitati de integrare a echipamentelor outboard cu stația de lucru
 • Lucrul cu software standard în industrie
 • Cum să înregistrezi și să mixezi materiale audio
 • Notiuni introductive de sunet: alegerea monitoarelor, alegerea convertorului, notiuni de lant audio, alegerea microfonelor si structuri de gain
 • Notiuni de software, procese virtuale de corectie sau coloratura
 • Organizarea unei sesiuni de inregistrare, editare si mixaj
 • Notiuni de aranjament / productie muzicala
 • Integrarea elementelor de sound design
 • Mixajul si masterizarea – translatarea in mediile de auditie – fisiere livrabile.

Cursul se axează preponderent pe activitate practică.

Structura cursuri productie muzicală

Modulul 1: Music Production Basics

Descriere: Modulul introductiv este ideal pentru cei care doresc să învețe producție, dar nu au experiență de niciun fel în acest domeniu. Este necesar ca toți cursanții să dispună de un laptop performant, o placă de sunet, un midi controller entry-level si o pereche de căști . La primul curs, nu este obligatorie prezentarea cu aceste unelte, de fapt este chiar recomandat să fie achiziționate după acesta, la sfatul profesorului coordonator.

Curs 1: Studio hardware and software

– prezentare a principalelor unelte necesare pentru funcționarea unui studio muzical (microfoane, placă de sunet, workstation, Software DAW și plug-ins aferente etc.), modul de utilizare a acestora și amplasarea lor în studio;

Curs 2: LOGIC PRO – inveti totul despre funcționalitatea soft-ului de producție care va fi folosit în cadrul cursului;

Curs 3: Working with WAV – tehnici de lucru cu material audio de tip WAV;

Curs 4: Working with MIDI – tehnici de lucru cu sistemul MIDI;

Curs 5: Drum and Bass – modul în care se creează o linie de Percuție și bass, care reprezintă fundamentul unei piese;

Curs 6: Finishing the instrumental – pe fondul drum and bass-ului din cursul anterior, se va continua aranjamentul;

Curs 7: Recording session – sesiune de inregistrari cu artiști de studio;

Curs 8: Wrapping up – se ascultă proiectele la care s-a lucrat și se perfecționează, după care urmează concluzii si Q&A.

Workshop-uri de productie muzicala

– în completarea cursului, se vor ține și ateliere în care cursanții lucrează la propriile proiecte, asistați de profesorul coordonator. Acestea vor începe în momentul în care se finalizează al patrulea curs și vor fi în număr de 4.

Modulul 2: Advanced Production Techniques

Descriere: Al doiea modul este destinat celor care știu să lucreze deja cu un software de tip DAW și vor să se perfecționeze în aria producției muzicale. Este necesar ca toți cursanții să dispună de un laptop performant, o placă de sunet și un midi controller entry-level, o pereche de căști și să cunoască elementar pianul, iar în cazul în care nu au frecventat primul modul din cadrul Band Music School, să participe la un interviu cu profesorul coordonator, ca acesta să stabilească dacă are cunoștințele necesare. Înaintea începerii efective a modulului: întâlnire generală pentru planificare, urmată de recording session

Curs 1: Voice editing techniques – ghid complet de editare a vocii, în standardele industriei muzicale;

Curs 2: Plug-ins: what to use, when, and how? – abordarea în detaliu a principalelor tipuri de plug-ins de tip insert, folosite în producție;

Curs 3: Delay and reverb – abordarea în detaliu a plug-in-urilor care funcționează în regim de send;

Curs 4: Mix – getting started – mixaj cu 4 piste prestabilite;

Curs 5: Mix – part 2 – mixaj cu un număr mare de piste;

Curs 6: Mix – part 3 – continuarea cursului anterior;

Curs 7: Elementary mastering – noțiuni elementare de mastering;

NOTĂ: procesul de mastering este foarte complex și necesită unelte speciale pentru a fi în standardul industriei. Este recomandat să apelați la specilaliști pentru cel mai bun rezultat. Acest curs vă oferă niște noțiuni de bază pentru situații în care acest lucru nu este posibil, din motive de buget, timp, sau orice altceva;

Curs 8: Wrapping up – se ascultă proiectele la care s-a lucrat și se perfecționează, după care urmează concluzii si Q&A.

Workshop-uri de productie muzicala

– în completarea cursului, se vor ține și ateliere în care cursanții lucrează la propriile proiecte, asistați de profesorul coordonator. Acestea vor începe în momentul în care se finalizează primul curs și vor fi în număr de 7.

Modulul 3: Soundtracking

Descriere: Modulul 3 este un modul de specializare și este dedicat lucrului cu orchestra simfonică pe suport video. Acesta abordează genul muzicii de film în exclusivitate și este împărțit în două etape: prima se referă la tehnica de compoziție a acestui gen, iar a doua la particularități de producție în muzica de fillm.

Este necesar ca toți cursanții să dispună de un laptop performant, o placă de sunet și un midi controller entry-level, o pereche de căști și să cunoască elementar pianul, iar în cazul în care nu au frecventat primele două module din cadrul Band Music School, să participe la un interviu cu profesorul coordonator, ca acesta să stabilească dacă are cunoștințele necesare.

Curs 1: Tehnici de compoziție în muzica

Curs 2: Teoria instrumentelor – particularități ale instrumentelor

Curs 3: Tehnici de orchestrație, partea I – utilizarea cunoștințelor acumulate pentru a crea un aranjament;

Curs 4: Tehnici de orchestrație, partea a II-a

Curs 5: Working with video, partea I – lucru pe imagine;

Curs 6: Working with video, partea a II-a

Curs 7: Recording session – sesiune cu artiști de studio;

Curs 8: Mixing and mastering – tehnici specifice muzicii de film;

Curs 9: Wrapping up – se ascultă proiectele la care s-a lucrat și se perfecționează, după care urmează concluzii si Q&A.

Workshop-uri de productie muzicala

– în completarea cursului, se vor ține și ateliere în care cursanții lucrează la propriile proiecte, asistați de profesorul coordonator. Acestea se vor ține saptămânal, după fiecare curs.

Detalii Curs productie muzicală

 • Modulul 1 – 20 ore  Pret: 1600 lei
 • Modulul 2 – 26 ore  Pret: 2200 lei
 • Modulul 3 – 32 ore Pret: 4000 lei BONUS – piesa  productie proprie
Echipament utilizat la cursul de productie muzicala